wtorek, 07.05.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Rozprawy doktorskie Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Bieżąca korekcja błędów dynamicznych przenikania metanu przez osłony ognioszczelne czujników pelistorowych
Doktorant:
Ryszard Bogacz
Promotor:
prof. dr hab. inż. Jerzy Jakubiec
Recenzenci:
prof. dr hab. inż. Edward Layer - Politechnika Krakowska
dr hab. inż. Krzysztof Dębowski - Politechnika Śląska
Dziedzina nauk technicznych. Dyscyplina naukowa:
elektrotechnika
Data obrony rozprawy:
10 grudnia 2013 r.
Data nadania stopnia:
17 grudnia 2013 r.
Streszczenie:
Głównym przedmiotem badań prowadzonych w ramach pracy są właściwości dynamiczne osłony ognioszczelnej w procesie dyfuzyjnego przenikania metanu do komory pomiarowej, w której umieszczany jest czujnik. Badania te ukierunkowano na opracowanie algorytmów pozwalających na bieżące korygowanie błędów dynamicznych osłony w stopniu umożliwiającym istotne skrócenie czasu oczekiwania na wynik pomiaru przy skokowych zmianach stężenia metanu. Podstawowym celem pracy było wykazanie, że istnieje możliwość zbudowania modelu matematycznego procesu dyfuzyjnego przenikania gazu przez osłonę ognioszczelną, w sposób pozwalający na użycie tego modelu do korekcji błędu dynamicznego wnoszonego przez osłonę czujnika gazu, realizowanej na bieżąco w sposób programowy. Zbudowano układy pomiarowe do badania dynamiki przenikania metanu przez osłony ognioszczelne w stanach nieustalonych po zadaniu skoku stężenia metanu na zewnątrz osłony. Wyznaczono model teoretyczny dyfuzyjnego przenikania gazu przez osłonę czujnika oraz porównano ten model z modelem uzyskanym na podstawie pomiarów. Zbudowano model osłony przydatny do budowy algorytmów korekcji błędów dynamicznych na zasadzie odtwarzania i opracowano tego rodzaju algorytmy dla stałych i zmieniających się parametrów modelu. Przeprowadzono symulacyjną i pomiarową weryfikację opracowanych algorytmów w procesie pomiarowym realizowanym przez tory składające się z głowicy pomiarowej, zbudowanej z osłony i pelistorowego czujnika metanu oraz z algorytmów odtwarzania.