piątek, 03.05.2024 - tydzień (P)arzysty

Rozprawy doktorskie Wydziału Elektrycznego
Tytuł:
Zastosowanie wielowejściowych wzmacniaczy operacyjnych do realizacji wybranych układów w cyfrowych systemach logiki wielowartościowej
Doktorant:
Marcin Walecki
Promotor:
dr hab. inż. Damian Słota, prof. Pol. Śl. - Wydział Matematyki Stosowanej
Promotor pomocniczy:
dr inż. Piotr Holajn
Recenzenci:
prof. dr hab. inż. Andrzej Rybarczyk - Politechnika Poznańska recenzja
dr hab. inż. Krzysztof Górecki, prof. AM - Akademia Morska recenzja
Dziedzina nauk technicznych. Dyscyplina naukowa:
elektronika
Data obrony rozprawy:
15 listopada 2016 r.
Data nadania stopnia:
15 listopada 2016 r.
Streszczenie:
W pracy opisano cztery nowe metody syntezy układów przetwarzających sygnał logiczny binarny na sygnał w logice wielowartościowej (m stanów logicznych na pojedynczym wyjściu układu). Pierwsza z metod wykorzystuje rachunek macierzowy do stworzenia równań opisujących stany wyjściowe. Druga metoda to zmodyfikowana (dla logiki wielowartościowej) metoda syntezy układów binarnych z wykorzystaniem tablic Karnaugh. W obu tych metodach wykorzystuje się klasyczne bramki logiczne i wielowejściowe wzmacniacze operacyjne. Metoda trzecia i czwarta są metodami podobnymi, w których wyjścia są opisywane równaniami rekurencyjnymi. W metodach tych wykorzystywane są wielowejściowe wzmacniacze operacyjne oraz układy komparatorów. Przy użyciu każdej z metod dokonano syntezy układu 2/m (m=3 oraz m=8), poprzez wyznaczenie odpowiednich równań opisujących działanie układu. Na tej podstawie zostały zbudowane modele układów, których działanie przetestowano w programie do symulacji układów elektronicznych. Wybrane układy przetworników zostały następnie zrealizowane praktycznie oraz przeprowadzono ich weryfikację doświadczalną.