KwartalnikZeszyt 1 (237)
KOMITET NAUKOWY
SPIS TREŚCI
Słowo wstępne
- Mariusz TROJNAR: Application of the Multisim program in analysis of the transmission lines
- Mariusz TROJNAR: Computer aided analysis of transient states in linear circuits
- Przemysław PTAK, Krzysztof GÓRECKI, Janusz ZARĘBSKI: Power supply circuits used in led lamps
- Wojciech MITKOWSKI: Control of DC motor with a time delay controller
- Jerzy JAKUBOWSKI, Janusz LEWANDOWSKI, Agnieszka JAKUBOWSKA: Turn short circuit in synchronous and asynchronous motors
- Marcin SOWA: Simple C# Classes for fast multivariate polynomial symbolic computation – part I: implementation details
- Marcin SOWA: Simple C# Classes for fast multivariate polynomial symbolic computation – part II: analysis of numerical efficiency
- Marcin SOWA: Simple C# Classes for fast multivariate polynomial symbolic computation – part III: polynomial multiplication algorithm and its efficiency
- Sebastian BARTEL: Review of selected designs and conception of electromagnetic pulsating blood flow pump and its control system
- Maciej PILOT: Analysis of magnetic fields in unconventional driving systems with permanent magnets
Mariusz TROJNAR
Rzeszów University of Technology
ZASTOSOWANIE PROGRAMU MULTISIM W ANALIZIE LINII DŁUGICH
Streszczenie. W artykule przedstawiono możliwości programu Multisim w kontekście jego zastosowania w analizie linii długich. Przedstawiono przykłady symulacji linii długiej (stratnej i bezstratnej) w stanie ustalonym i nieustalonym. Stwierdzono zgodność wyników otrzymanych w wyniku symulacji obwodów w programie Multisim z wynikami uzyskanymi w rezultacie symulacji tych samych obwodów za pomocą programu PSpice.
Mariusz TROJNAR
Rzeszów University of Technology
KOMPUTEROWE WSPOMAGANIE ANALIZY STANÓW NIEUSTALONYCH W OBWODACH LINIOWYCH
Streszczenie. W artykule przedstawiono przykłady zastosowania wybranych programów komputerowych w analizie stanów nieustalonych w obwodach liniowych. W oparciu o metodę klasyczną oraz metodę operatorową zilustrowano analityczne rozwiązanie dwóch obwodów (obliczanie prądów i napięcia), które następnie poddano symulacji komputerowej w programach Multisim oraz PSpice. Do rozwiązania jednego z przykładów obliczeniowych wykorzystano także program Mathcad. Każdy z wymienionych programów komputerowych z powodzeniem może znaleźć zastosowanie w analizach stanów nieustalonych w obwodach elektrycznych, zarówno w aspekcie dydaktycznym, jak i naukowym.
Przemysław PTAK, Krzysztof GÓRECKI, Janusz ZARĘBSKI
Gdynia Maritime University
UKŁADY ZASILAJĄCE STOSOWANE W LAMPACH LED
Streszczenie. Praca dotyczy wpływu rezystancji obciążenia oraz napięcia sieci elektroenergetycznej na parametry elektryczne zasilaczy stosowanych w lampach LED. Do badań wybrano dwa zasilacze zawarte w lampach typu CLA25 i CLA60 firmy OSRAM Semiconductor. Badania przeprowadzono dla rezystancji obciążenia z zakresu od 10 Ω do 10 kΩ oraz dla napięcia przemiennego o częstotliwości sieci elektroenergetycznej i wartości skutecznej z zakresu od około 10 V do 230 V. Podczas badań eksperymentalnych przeanalizowano także wpływ zasilaczy lamp LED na zniekształcenia prądu pobieranego z sieci elektroenergetycznej.
Wojciech MITKOWSKI
AGH University of Science and Technology, KRAKÓW
STEROWANIE SILNIKIEM PRĄDU STAŁEGO Z WYKORZYSTANIEM REGULATORA Z OPÓŹNIENIEM
Streszczenie. Napęd elektryczny odgrywa, i chyba będzie dalej odgrywał, fundamentalne znaczenie w technice i w naukach technicznych. W tej pracy ograniczymy się jedynie do szczególnego problemu sterowania silnikiem prądu stałego z wykorzystaniem regulatora z opóźnieniem. Opóźnienia w układzie pojawiają się np. w przypadku sterowania obiektem z dużych odległości, np. loty kosmiczne – sterownie z ziemi statkiem kosmicznym. Oryginalnym osiągnięciem w tej pracy jest wyznaczenie obszaru stabilności odpowiedniego układu regulacji z opóźnieniem.
Jerzy JAKUBOWSKI1, Janusz LEWANDOWSKI1,2, Agnieszka JAKUBOWSKA3
1 Ośrodek Pomiarów i Automatyki Przemysłu Węglowego SA w Zabrzu
2 Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, Wydział Mechaniczny, Politechnika Opolska
3 Instytut Elektrotechniki i Informatyki, Politechnika Śląska w Gliwicach
ZWARCIE ZWOJOWE W SILNIKACH SYNCHRONICZNYCH I ASYNCHRONICZNYCH
Streszczenie. W artykule zostały przedstawione uwagi i spostrzeżenia wynikające z fragmentu badań urządzeń elektroenergetycznych. W zakładach przemysłowych jednym z podstawowych elementów ciągu technologicznego są silniki napędowe. Wśród silników napędowych ze względu na własności energetyczne oraz prostotę układów zasilania i sterowania najważniejszą grupę stanowią silniki synchroniczne i asynchroniczne. Podczas awarii maszyn synchronicznych i asynchronicznych dochodzi do wypalenia zwojów cewek zainstalowanych w korpusie. Wartości skuteczne prądów fazowych podczas zwarcia zwoju nie wykazują większej asymetrii, co ostatecznie skutkuje brakiem skutecznego zabezpieczenia od zwarć pojedynczych zwojów. Autorzy zaproponowali rozwiązanie polegające na kontroli kątów przesunięcia fazowego poszczególnych prądów. Wykorzystano zjawisko asymetrii kątów fazowych występujące podczas zwarcia zwojowego.
Marcin SOWA
Silesian University of Technology, Gliwice
PROSTE KLASY W JĘZYKU C# DO OBLICZEŃ SYMBOLICZNYCH NA WIELOMIANACH WIELU ZMIENNYCH – CZĘŚĆ I: SZCZEGÓŁY IMPLEMENTACJI
Streszczenie. W artykule opisano prostą implementację (w języku C#) możliwości wykonywania obliczeń symbolicznych na wielomianach wielu zmiennych. Klasy opisujące wyrażenia symboliczne (zwane SPoly i SMono) zostały objaśnione. W publikacji również wymieniono ich ograniczenia. Ponadto wypunktowano kilka korzyści jakie przynosi zastosowanie metod działających jako operatory += i –=. Dalszą analizę implementacji zaprezentowano w częściach II i III niniejszego artykułu.
Marcin SOWA
Silesian University of Technology, Gliwice
PROSTE KLASY W JĘZYKU C# DO OBLICZEŃ SYMBOLICZNYCH WIELOMIANÓW WIELU ZMIENNYCH – CZĘŚĆ II: ANALIZA EFEKTYWNOŚCI NUMERYCZNEJ
Streszczenie. W części pierwszej niniejszego artykułu przedstawiono szczegóły dotyczące prostej implementacji (w języku C#) obliczeń symbolicznych na wielomianach wielu zmiennych. W niniejszej części zaprezentowano wyniki analizy efektywności numerycznej. Zbadano operacje symboliczne dodawania/odejmowania, różniczkowania symbolicznego oraz całkowania oznaczonego. Operacje mnożenia i potęgowania omówiono w części III.
Marcin SOWA
Silesian University of Technology, Gliwice
PROSTE KLASY W JĘZYKU C# DO OBLICZEŃ SYMBOLICZNYCH WIELOMIANÓW WIELU ZMIENNYCH – CZĘŚĆ III: ALGORYTM MNOŻENIA WIELOMIANÓW I JEGO EFEKTYWNOŚĆ
Streszczenie. Część I niniejszego artykułu zawierała szczegóły prostej implementacji obliczeń symbolicznych wielomianów wielu zmiennych. W części II przedstawiono wyniki analizy efektywności numerycznej. Niniejsza część omawia operacje mnożenia i potęgowania. Zaproponowano oryginalny algorytm do mnożenia rzadkich wielomianów wielu zmiennych. Przeprowadzona jest również analiza na temat potęgowania wielomianów.
Sebastian BARTEL
Silesian University of Technology, Gliwice
PRZEGLĄD WYBRANYCH KONSTRUKCJI I KONCEPCJA ELEKTROMAGNETYCZNEJ POMPY PULSACYJNEJ KRWI Z METODĄ STEROWANIA
Streszczenie. W niniejszej pracy zaproponowano model mikropompy pulsacyjnej napędzanej elektromagnetycznie oraz opracowanego algorytmu sterowania napędem. Zadaniem mikropompy pulsacyjnej jest przetaczanie cieczy (krwi) zgodnie z naturalnym cyklem ludzkiego serca. W rozdziale II (Istniejące rozwiązania urządzeń wspomagających pracę lewej komory oraz całkowicie sztuczne serca) przedstawiono dwa klasyczne przykłady pomp rotacyjnych wspomagających typu LVAD, oraz dwa przykłady całkowicie sztucznych serc. W rozdziale III (Konstrukcja innowacyjnej mikropompy napędzanej elektromagnetycznie) zaprezentowano przestrzenny projekt oraz opis budowy innowacyjnego napędu. Na podstawie omawianej konstrukcji w rozdziale IV (Model polowy napędu mikropompy pulsacyjnej napędzanej elektromagnetycznie) przeprowadzono analizę polową napędu mikropompy dla proponowanych dwóch typów sterowania. Na podstawie wyników analizy omówione zostały wady i zalety wynikające z zaproponowanej konstrukcji napędu mikropompy.
Maciej PILOT
Silesian University of Technology, Gliwice
ANALIZA PÓL MAGNETYCZNYCH W NIEKONWENCJONALNYCH UKŁADACH NAPĘDOWYCH Z MAGNESAMI TRWAŁYMI
Streszczenie. Artykuł przedstawia analizę pól magnetycznych w nie konwencjo¬nalnych układach napędowych z magnesami trwałymi, zaprojektowanych na podstawie patentu Muammera Yildiza Nr WO 2009/019001 A2 [1] oraz na podstawie artykułów Clausa Turtura [2]. Analiza oparta jest na polowych symulacjach statycznych elementów skończonych (FEM), nie uwzględniających dynamiki interakcji pomiędzy obiektami oraz nie uwzględniających szybkości propagacji pól oddziaływania. Obiektem analizy są zmiany momentu skręcającego rotor układu napędowego w funkcji kąta obrotu rotora oraz w funkcji natężenia prądu pobudzającego.