KwartalnikZeszyt 2 (222)
KOMITET NAUKOWY
SPIS TREŚCI
Słowo wstępne
- Górecki K., Zarębski J., Detka K.: Materiały magnetyczne wykorzystywane w przetwornicach DC-DC
- Jankowski P.: Proste modele linii długiej w środowisku Mathcad
- Brociek W., Wilanowicz R.: Badania symulacyjne w układzie nieliniowym z dołączonym urządzeniem filtrująco-kompensacyjnym
- Brock S.: Wpływ tętnień momentu wytwarzanego przez silnik synchroniczny o magnesach trwałych na dokładność pracy napędu bezpośredniego
- Mynarek P., Kowol M.: Analiza dynamiczna stanów cieplnych w silnikach małej mocy
- Kolańska-Płuska J.: Weryfikacja pomiarowa impedancji toru wielkoprądowego
- Pruski P., Paszek S.: Obliczenia elektromechanicznych wartości własnych na podstawie symulacyjnych i pomiarowych przebiegów mocy chwilowej zespołów wytwórczych
- Przytulski A.: Fala elektromagnetyczna w.cz. na granicy środowisk powietrze-ciało człowieka
- Walczak J., Stępień R.: Dyskretne modelowanie rejestrów LFSR
Krzysztof GÓRECKI, Janusz ZARĘBSKI
Katedra Elektroniki Morskiej, Akademia Morska w Gdyni
Kalina DETKA
Pomorska Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Gdyni
MATERIAŁY MAGNETYCZNE WYKORZYSTYWANE W PRZETWORNICACH DC-DC
Streszczenie. W pracy przeanalizowano właściwości wybranych materiałów magnetycznych wykorzystywanych na rdzenie dławików i transformatorów impulsowych. Wskazano różnice w przebiegach najistotniejszych charakterystyk rdzeni ferrytowych, proszkowych i nanokrystalicznych. Wskazano potencjalne zakresy zastosowań wymienionych rdzeni i przeanalizowano sytuacje, w których poszczególne rdzenie wykazują najkorzystniejsze właściwości eksploatacyjne.
Piotr JANKOWSKI
Department of Marine Electrical Power Engineering, Gdynia Maritime University
PROSTE MODELE LINII DŁUGIEJ W ŚRODOWISKU MATHCAD
Streszczenie. W artykule przedstawiono możliwości środowiska Mathcad, pozwalające na stworzenie prostych modeli linii długiej. Omówiono dwa modele: dyskretny oparty na modelu obwodowym linii traktowanej jako układ czwórników typu Γ, oraz model nazwany ciągłym implementującym rozwiązanie równań telegrafistów w przypadku quasi-ustalonym. Artykuł podkreśla walory dydaktyczne powyższych modeli, głównie ze względu na wykorzystanie możliwości animacyjnych środowiska Mathcad, pozwalających na łatwe implementowanie gotowych rozwiązań analitycznych również dla stanów nieustalonych.
Wiesław BROCIEK
Instytut Elektrotechniki Teoretycznej i Systemów Informacyjno-Pomiarowych, Politechnika Warszawska
Robert WILANOWICZ
Instytut Systemów Transportowych i Elektrotechniki, Uniwersytet Technologiczno- Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego
w Radomiu
BADANIA SYMULACYJNE W UKŁADZIE NIELINIOWYM Z DOŁĄCZONYM URZĄDZENIEM FILTRUJĄCO - KOMPENSACYJNYM
Streszczenie. W artykule przedstawiono wyniki badań symulacyjnych współpracy urządzenia filtrująco-kompensacyjnego z odbiornikiem nieliniowym dużej mocy o charakterze indukcyjnym. Odbiornik ten zasilany jest z sieci średniego napięcia przy określonej mocy zwarciowej, występującej w warunkach rzeczywistych. Określono procentowe wartości wyższych harmonicznych odkształconych przebiegów napięć i prądów, powodowanych pracą odbiorników nieliniowych, z zastosowaniem pojedynczego i podwójnego ogniwa pasywnego filtru rezonansowego o różnych wartościach dobroci. Otrzymane wartości pozwalają na określenie współczynników odkształcenia napięcia i prądu. W obliczeniach przyjęto, że parametry odbiornika nieliniowego: rezystancja oraz indukcyjność są zmienne w czasie. Uzyskane wyniki można wykorzystywać w praktycznych układach, gdzie istnieje potrzeba określania stopnia odkształcenia napięcia lub prądu.
Stefan BROCK
Instytut Automatyki i Inżynierii Informatycznej, Politechnika Poznańska
WPŁYW TĘTNIEŃ MOMENTU WYTWARZANEGO PRZEZ SILNIK SYNCHRONICZNY O MAGNESACH TRWAŁYCH NA DOKŁADNOŚĆ PRACY NAPĘDU BEZPOŚREDNIEGO
Streszczenie. W pracy przeanalizowano wpływ składowych tętniących momentu elektromagnetycznego wytwarzanego przez silnik synchroniczny o magnesach trwałych na dokładność pracy napędu bezpośredniego. W pierwszej części zaproponowano praktyczną metodę identyfikacji tych składowych momentu silnika. Testy prowadzone są w zamkniętym układzie regulacji. W drugiej części przedstawiono metodę kompensacji, skutecznie zmniejszającą tętnienia prędkości obrotowej napędu. Kompensacja ta polega na zadawaniu dodatkowej składowej prądu w osi q silnika.
Piotr MYNAREK, Marcin KOWOL
Instytut Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej, Politechnika Opolska
ANALIZA DYNAMICZNA STANÓW CIEPLNYCH W SILNIKACH MAŁEJ MOCY
Streszczenie. W artykule przedstawiono metodę analizy cieplnej silnika indukcyjnego klatkowego opartą na metodzie schematów cieplnych. Opracowano zastępczy schemat cieplny silnika indukcyjnego małej mocy, który został zaimplementowany w programie PLECS. Za pomocą zbudowanego modelu możliwe jest wyznaczenie zmian temperatury w poszczególnych elementach silnika w czasie jego pracy. Pozwala to na określenie na etapie projektowania stopnia wykorzystania maszyny oraz wyznaczenia obciążalności. Otrzymane wyniki z symulacji komputerowych zostały zweryfikowane pomiarami wykonanymi na modelu fizycznym silnika.
Joanna KOLAŃSKA-PŁUSKA
Instytut Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej, Politechnika Opolska
WERYFIKACJA POMIAROWA IMPEDANCJI TORU WIELKOPRĄDOWEGO
Streszczenie. Wyznaczenie indukcyjności własnej i wzajemnej oraz impedancji zastępczej przewodów szynowych doprowadzających prąd do cewki wzbudnika jest procesem złożonym. W wielu przypadkach pominięcie impedancji zastępczej toru wielkoprądowego jest możliwe. W przypadku hartowania indukcyjnego powierzchni wewnętrznych rur stalowych przy użyciu wzbudnika wewnętrznego pominięcie impedancji toru prądowego jest jednak zbyt dużym uproszczeniem i może skutkować nieprawidłowym doborem parametrów źródła zasilania i całego układu. W niniejszej pracy przedstawiono wyniki pomiaru impedancji wejściowej układu torwzbudnik wyznaczonej jako iloraz wartości zespolonej napięcia do prądu. Pomiar wykonano na zaciskach wejściowych toru zespolonego ze wzbudnikiem oraz na zaciskach samego wzbudnika. Uzyskane wyniki rezystancji i indukcyjności porównano z wartościami uzyskanymi w programie FEMM.
Piotr PRUSKI, Stefan PASZEK
Instytut Elektrotechniki i Informatyki, Politechnika Śląska w Gliwicach
OBLICZENIA ELEKTROMECHANICZNYCH WARTOŚCI WŁASNYCH NA PODSTAWIE SYMULACYJNYCH I POMIAROWYCH PRZEBIEGÓW MOCY CHWILOWEJ ZESPOŁÓW WYTWÓRCZYCH
Streszczenie. W artykule przedstawiono wyniki obliczeń wartości własnych (związanych ze zjawiskami elektromechanicznymi) macierzy stanu modelu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na podstawie analizy przebiegów mocy chwilowej zespołów wytwórczych w elektrowni Łaziska. Obliczenia wartości własnych przeprowadzono metodą aproksymacji przebiegów odchyłek mocy chwilowej przebiegami stanowiącymi superpozycję składowych modalnych związanych z poszukiwanymi wartościami własnymi i ich czynnikami udziału. W obliczeniach wykorzystano algorytm hybrydowy, stanowiący połączenie algorytmu genetycznego i gradientowego. W badaniach wykorzystano symulacyjne i pomiarowe przebiegi mocy chwilowej.
Andrzej PRZYTULSKI
Instytut Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej, Politechnika Opolska
FALA ELEKTROMAGNETYCZNA W.CZ. NA GRANICY ŚRODOWISK POWIETRZE-CIAŁO CZŁOWIEKA
Streszczenie. W prezentowanym artykule zbadane zostało zachowanie się płaskiej fali harmonicznej w.cz. na granicy powietrze–ciało człowieka dla przypadku padania prostopadłego. Celem przeprowadzonych badań było procentowe oszacowanie części fali i energii absorbowanej przez ciało, gdyż w artykułach poświęconych tematyce szkodliwego oddziaływania pól elektromagnetycznych w.cz. na człowieka zwykle „milcząco” przyjmuje się, że wnika ona w stu procentach.
Janusz WALCZAK, Rafał STĘPIEŃ
Instytut Elektrotechniki i Informatyki, Politechnika Śląska w Gliwicach
DYSKRETNE MODELOWANIE REJESTRÓW LFSR
Streszczenie. W artykule zaproponowano metodę opisu dowolnego rejestru LFSR z wykorzystaniem terminologii układów i sygnałów dyskretnych. Podano uogólnione równania rejestru LFSR oraz metody ich tworzenia. Pokazano także budowę struktur rejestrów wynikającą z proponowanych równań.