W dniach 20-29 kwietnia 2017 roku grupa studentów semestru VI kierunku Elektronika i Telekomunikacja uczestniczyła w zorganizowanym przez dr inż. Mariusza Stępnia wyjeździe studyjnym do Niemiec współfinansowanym przez DAAD (German Deutscher Akademischer Austauschdienst – Niemiecka Agencja Wymiany Akademickiej). Dziesięciodniowy wyjazd obejmował wizyty w dwóch ośrodkach akademickich współpracujących z naszym Wydziałem, to jest Technische Hochschule Mittelhessen (Giessen) oraz Karlsruhe Institute of Technology (Karlsruhe) oraz realizację programu nakierowanego na poznanie historii, kultury i zabytków Niemiec.
Program krótkich wizyt studyjnych DAAD jest formą wsparcia polskich studentów mającą na celu zacieśnienie i poprawę jakości współpracy z ośrodkami akademickimi i studentami z Niemiec oraz poznanie kultury i historii tego kraju. Na trasie zorganizowanego dla naszych studentów wyjazdu znalazły się dwa ośrodki akademickie (THM w Giessen oraz KIT w Karlsruhe) oraz miasta o znaczeniu historycznym i kulturalnym, czyli Weimar wraz z obozem koncentracyjnym Buchenwald, Frankfurt, Magdeburg oraz Norymberga. Studenci odwiedzili też, jedno z największych w Europie muzeów, Auto & Technik Museum w Sinscheim.
Z uczelniami, które znalazły się na trasie wizyty nasz Wydział współpracuje od wielu lat. Z THM współpraca prowadzona jest w ramach sieci CUCEE (Cooperation of Universities in Central and Eastern Europe), a jej głównym aspektem jest prowadzenie studiów z podwójnym dyplomem na poziomie inżynierskim dla kierunku Elektrotechnika. Z KIT współpracujemy w zakresie badań z obszaru nadprzewodnictwa (jest to jeden z najlepszych ośrodków badawczych w tym zakresie w Europie), a w obszarze dydaktyki wspólnie z KIT realizowane są na bazie programu Erasmus+ wspólne prace magisterskie. Wizyta w tych ośrodkach miała na celu zacieśnienie współpracy, zachęcenie studentów do podejmowania aktywności międzynarodowej oraz zainteresowanie studentów nowymi obszarami wiedzy (takimi jak nadprzewodnictwo i kriogenika).
Wizyta w THM poprzedzona została realizacją programu kulturalno-turystycznego. Studenci odwiedzili obóz koncentracyjny KL Buchenwald (jeden z najstarszych w Niemczech - 1937 r.) oraz Weimar – miasto gdzie tworzyli najwybitniejsi niemieccy poeci, Goethe oraz Schiller. Kolejny etap części turystycznej miał miejsce we Frankfurcie nad Menem. Największe miasto Hesji jest jednocześnie stolicą finansową Niemiec. Studenci zwiedzili zabytkowy rynek Römerberg z charakterystyczną zabudową z muru pruskiego, katedrę św. Bartłomieja, gdzie z wieży podziwiali panoramę miasta oraz dzielnicę finansową. Niedzielne popołudnie studenci spędzili w Marburgu, który przetrwał bez uszczerbku czasy wojny. W najstarszym w Niemczech kościele gotyckim (z 1235 r.) zbudowanym przez Zakon Niemiecki (Krzyżaków) mieli okazję zobaczyć nagrobek św. Elżbiety Węgierskiej ze złoconym sarkofagiem, a na starówce stylowe kamienice oraz majestatyczny zamek.
Dwudniowa wizyta w THM, koordynowana przez prof. Mariusa Klyttę, obejmowała w pierwszym dniu spotkanie z Dziekanem Wydziału Elektrotechniki, prof. Kristofem Obermannem, wykład na temat paneli fotowoltaicznych, poprowadzony przez prof. Thomasa Stetza, zwiedzanie laboratoriów, między innymi telekomunikacji, techniki kosmicznej oraz napędu elektrycznego, a także wizytę w Mathematikum – unikatowym w skali europejskiej muzeum matematyki. Drugiego dnia studenci spotkali się z pracownikami Działu Współpracy z Zagranicą oraz studentami THM zaangażowanymi we współpracę ze studentami międzynarodowymi. Po południu uczestniczyli w wyjeździe do kampusu Fiedberg, gdzie wzięli udział w wykładzie na temat protokołów internetowych poprowadzonym przez prof. Rudolfa Jagera. Wieczorem odbyła się wspólna ze studentami z THM, integracyjna kolacja.
W drodze z Giessen do Karlsruhe studenci odwiedzili starożytną Moguncję (Mainz), gdzie zwiedzili monumentalną katedrę oraz muzeum Gutenberga i znajdujące się w nim dwa unikatowe egzemplarze 42-wierszowej Biblii Gutenberga z 1454 r., wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz wiele innych zabytków drukarstwa. Drugim istotnym przystankiem tego dnia była wizyta w Auto & Technik Museum w Sinsheim. Jest to jedno z największych tego typu muzeów w Europie – na powierzchni ponad 50 tys. m2 zgromadzono ponad 3 tys. eksponatów. Najbardziej spektakularne to francuski Concorde, Tupolew Tu-144, kilka innych samolotów, kolekcja aut, lokomotyw, silników spalinowych, a także pokaźna kolekcja uzbrojenia z czasów wojny. Wielkim zainteresowaniem wśród studentów cieszyła się możliwość sterowania ruchem czołgu.
Ostatni etap wyjazdu miał miejsce w Karlsruhe Institute of Technology. Wizyta, koordynowana przez dr. Francesco Grillego, podzielona była na dwa bloki tematyczne, to jest kriogenikę oraz nadprzewodnictwo. Wykład i pokazy z zakresu kriogeniki prezentowane były przez dr. Holgera Neumanna. W dniu z nadprzewodnictwem wykład poprowadził dr Francesco Grilli, a następnie w dwóch grupach studenci uczestniczyli w eksperymentach. Były one prezentowane między innymi przez studentów Wydziału Elektrycznego, inż. Krzysztofa Kubiczka i inż. Grzegorza Jakubca, którzy realizują w KIT swoje prace magisterskie, odpowiednio pod opieką dr Grillego oraz dr Anny Kario.
Dziesięciodniowy wyjazd przyniósł wiele pozytywnych wrażeń, dostarczył nowej wiedzy, zarówno związanej z kierunkiem studiów, jak i ogólnotechnicznej, a także ciekawych informacji na temat historii i kultury, nie tylko Niemiec, ale i całej Europy. Dał on także studentom możliwość nowego spojrzenia, poprzez osobiste doświadczenia, na zagadnienia współpracy międzynarodowej i mobilności studentów.
Zdjęcia: Kacper Gworek