czwartek, 28.03.2024 - tydzień (N)ieparzysty

W dniu 22 kwietnia 2022 w czasie uroczystej gali XIII edycji konkursu Świętokrzyski Racjonalizator w Hotelu La Mar w Kielcach nagrodzone zostały rozwiązania, na które Urząd Patentowy RP udzielił ochrony (patent na wynalazek lub prawo ochronne na wzór użytkowy).

Laureatem dwóch nagród Urzędu Marszałkowskiego woj. Świętokrzyskiego za wynalazki jest pracownik Wydziału Elektrycznego dr inż. Rafał Setlak.

Nagroda główna Konkursu została przyznana za przyznany patent:

• na rzecz zespołu twórców: Marcin Bochnia, Rafał Setlak, Caffaro sp. z o.o./Leszek Szafarski, pn.: Rolka paska klinowego i sposób odprowadzania ciepła z łożyska rolki, nr patentu 234507, udzielony przez UPRP, ochrona w Polsce, data przyznania 31-mar-20

To rozwiązanie zostało dodatkowo opatentowane w EPO i Urzędzie Patentowym w Rosji:

• V-BELT ROLLER AND METHOD OF REMOVING HEAT FROM THE ROLLER BEARING, nr 3537005, EPO - Europejski Urząd Patentowy, Kraje członkowskie EPO, data przyznania 11-wrz-19
  • ШКИВ КЛИНОВОГО РЕМНЯ И СПОСОБ ОТВОДА ТЕПЛА ОТ ПОДШИПНИКА ШКИВА, nr 2019104702, data przyznania 20-paź-20

Oraz została przyznana nagroda za zgłoszony wynalazek (w trakcie procedury przyznawania patentu):

• na rzecz zespołu twórców: Marcin Bochnia, Rafał Setlak, Łukasz Wróbel, Caffaro sp. z o.o./ Leszek Szafarski: Sposób wytwarzania tulei rolki paska, tuleja rolki paska wytworzona tym sposobem i rolka paska wielorowkowego.

Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych aż 31 wynalazków. Nagrodzone patenty zostały przypisane do dyscypliny naukowej automatyka, elektronika i elektrotechnika.

Film pokazujący wynalazek nagrodzony nagrodą główną:

Nagrody Caffaro