czwartek, 28.03.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Pracownik Katedry Metrologii, Elektroniki i Automatyki dr inż. Krzysztof Kubiczek został włączony do grona wykonawców projektu BIOTRAFO, finansowanego ze środków Horyzont 2020 European Research Council (https://www.biotrafo.unican.es/).

Projekt ma na celu zbadanie możliwości stosowania olejów biodegradowalnych w transformatorach mocy. W ramach projektu dr Kubiczek odbył staże zagraniczne w Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas, Centro de Investigación de Métodos Computacionales w Santa Fe w Argentynie oraz firmie Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş., w Balikesir w Turcji. Projekt jest realizowany przez konsorcjum, w którego skład wchodzi 9 uczelni europejskich oraz 5 partnerów spoza Europy. Projekt na Politechnice Śląskiej koordynowany jest przez prof. dr hab. inż. Jacka Smołkę z Katedry Techniki Cieplnej, a na Wydziale Elektrycznym przez dr hab. inż. Mariusza Stępnia, prof. PŚ.