Z dumą informujemy, że przedstawiciele Wydziału Elektrycznego wzięli udział w VI Śląskim Festiwalu Nauki, który odbył się w dniach 3-5 grudnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. ŚFN to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie – pięć dotychczasowych edycji zobaczyło z bliska 185 tysięcy osób.
Śląski Festiwal Nauki zorganizowali: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Wydział Elektryczny reprezentowały dwa zespoły.
Pierwszy, w skład którego weszli: dr inż. Marcin Fice, dr inż. Roman Niestrój, dr inż. Piotr Zientek oraz studenci ze Studenckiego Koła Naukowego SEP: Pani Klaudia Matys, Pan Łukasz Lomania oraz Pan Michał Pecyna, z pomocą Pani dr inż. Bożena Wieczorek z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, zaprezentował interaktywny pokaz „Jak roboty widzą nasz świat?”. W ramach krótkiego wykładu słuchacze dowiedzieli się, w jaki sposób roboty komunikują się z otoczeniem, rozpoznają je i potrafią się w nim poruszać. Podczas wykładu zaprezentowano robota, który szuka ścieżki i usuwa z niej przeszkody. Dodatkowo, zaprezentowano także autonomiczne roboty, zbudowane z klocków Lego Mindstorms, między innymi: robot – słoń oraz robot – żmija. Stoisko cieszyło się dużo popularnością uczestników imprezy, szczególnie tych najmłodszych, którzy chcieli spróbować swoich sił w kierowaniu robotami.
Druga grupa naukowców, w składzie Pani dr Katarzyna Wojtasik, Pani mgr inż. Magdalena Zięba, prof. Cuma Tyszkiewicz oraz prof. Paweł Karasiński z Zespołu Fotoniki i Nanotechnologii z Katedry Optoelektroniki, przedstawiła pokazy z optyki zatytułowane „Magia barw w przyrodzie”. Prezentowane eksperymenty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno najmłodszych uczestników tegorocznego SFN, jaki i starszych. Stoisko „Magia barw w przyrodzie” odwiedziło około tysiąca zwiedzających.
Andrzej Kowalik