Rok akademicki 2014/2015 jest jubileuszowym, 70-tym rokiem funkcjonowania Wydziału Elektrycznego. Jest to jednocześnie jubileusz 10-lecia utworzenia Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki, zwyczajowo określanej na Wydziale (zarówno wśród pracowników, jak i studentów) jako KENER. Katedra, funkcjonująca wcześniej w strukturze Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i Przemysłowej, jako Zakład Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki, z dniem 1 października 2004 r. stała się samodzielną jednostką Wydziału.
Z tej okazji, w dniach 26-27 lutego 2015 r., w Istebnej-Kubalonce odbyło się Seminarium Jubileuszowe pracowników Katedry. Termin seminarium był jednocześnie okazją do uczczenia okrągłego jubileuszu urodzin prof. Bogusława Grzesika, inicjatora utworzenia Katedry i jej pierwszego kierownika w latach 2004-2009. W seminarium uczestniczyło 21 pracowników Katedry, zarówno naukowo-dydaktycznych, jak i administracyjnych, dwóch byłych pracowników Katedry, obecnie reprezentujących firmę ENEL-PC oraz małżonka Szanownego Jubilata. Miejscem seminarium był Zajazd Kubalonka, zwany dawniej Karczmą u Michała, położony na przełęczy Kubalonka. Zajazd ten był już wcześniej miejscem seminariów studenckich organizowanych przez Katedrę.
Pierwszy dzień seminarium, czwartek, obejmował część rekreacyjną, kolację koleżeńską wraz z częścią seminaryjną, a na zakończenie spotkanie koleżeńskie przy ognisku. Część rekreacyjna organizowana była według preferencji uczestników seminarium, którzy wybierali jazdę na nartach biegowych oraz trekking.
Część seminaryjna spotkania obejmowała cztery referaty. Na początku kierownik Katedry prof. Kazimierz Gierlotka przedstawił genezę powstania Katedry i historię jej funkcjonowania w zmieniającej się strukturze Wydziału, aż do powstania samodzielnej jednostki. Omówił też sylwetki profesorów, mających wpływ na kierunki rozwoju Katedry, w tym sylwetkę prof. Zygmunta Kuczewskiego.
Drugi referat dotyczył również historii Katedry, ale już tej znacznie nowszej, związanej z osobą prof. Bogusława Grzesika. W referacie zilustrowanym zdjęciami dr Mariusz Stępień przybliżył sylwetkę profesora Grzesika oraz jego piętnastu doktorantów. Należy podkreślić, że z tego licznego grona doktorantów profesora, dwóch uzyskało już habilitację. Po zakończeniu referatu uczczono jubileusz urodzin Profesora. W imieniu pracowników Katedry prof. Kazimierz Gierlotka przekazał prof. Bogusławowi Grzesikowi pamiątkową grafikę, opatrzoną dedykacją i podpisami wszystkich pracowników, a prof. Zbigniew Kaczmarczyk, w imieniu Dziekana – prof. Pawła Sowy odczytał i przekazał list gratulacyjny.
Kontynuując część seminaryjną, głos zabrał prof. Bogusław Grzesik. Odniósł się w swoim referacie do perspektyw rozwoju elektrotechniki, a w tym i energoelektroniki, bazując na dokumencie określanym jako „Mapa drogowa rozwoju elektrotechniki”, opracowanym przez Komitet Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk. Na zakończenie swojego referatu prof. Grzesik poprosił dr. Henryka Kołodzieja, Prezesa Zarządu ENEL-PC o skomentowanie tego dokumentu z punktu widzenia przedsiębiorcy branży elektrotechnicznej.
Część seminaryjną zamknął referat dr. hab. Marcina Kasprzaka poświęcony historii seminariów wyjazdowych organizowanych od wielu lat przez Zakład, a później Katedrę. Referat dotyczył zarówno wyjazdów seminaryjnych pracowników, jak i seminariów studenckich, w szczególności specjalności PUE, nad którą opiekę sprawują pracownicy Katedry. Referat zilustrowany obszernym materiałem graficznym wzbudził wiele emocji wśród uczestników seminarium, przywołując wspomnienia i wesołe sytuacje sprzed lat.
Po części seminaryjnej, przy płonącym w Chacie Regionalnej ognisku, miała miejsce dyskusja koleżeńska.
Na zakończenie seminarium, w piątkowe przedpołudnie odbył się kulig z Kubalonki na Stecówkę. Część pracowników, zamiast kuligu wybrała narty śladowe. Obydwie grupy spotkały się na Stecówce. Tam miało miejsce pamiątkowe zdjęcie, spacer i powrót na Kubalonkę, skąd po obiedzie uczestnicy wrócili do Gliwic. Wyjazd sfinansowany został ze środków własnych uczestników.
Seminarium podsumowujące 10 lat funkcjonowania Katedry było ważnym wydarzeniem wpisującym się w jej historię. Było pierwszym tego typu spotkaniem poza Katedrą, w którym uczestniczyli niemalże wszyscy jej pracownicy. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania na stałe wpiszą się w kalendarz Katedry, wzmacniając integrację środowiska Katedry.