W dniach 26.01-28.01 pracownicy Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki (KENER) – dr inż. Marcin Zygmanowski oraz dr inż. Michał Jeleń – gościli z wizytą w Estonii, gdzie wzięli udział w spotkaniu organizacyjnym związanym z nowym projektem międzynarodowym o akronimie REMAKER. Organizatorem spotkania był lider projektu, prof. Anton Rassolkin z Tallinn University of Technology. W spotkaniu uczestniczyli również dr Toomas Vaimann, Karolina Kudelina, Veroonika Shirokova, Sergei Pavlov oraz przedstawiciele West Bohemia University w Pilźnie (Czechy) – doc. Roman Pechanek i Ing. Lukáš Veg. Dodatkowo w formie zdalnej w spotkaniu brał udział polski koordynator projektu – prof. Mariusz Stępień oraz przedstawiciel Mittelhessen University of Applied Sciences w Gießen (Niemcy) – prof. Rafael Greszczynski.
Projekt REMAKER pt. “Retraining of Fossil Fuel Mining Area Workforce for Modern Industry” dotyczy przygotowania i organizacji kursów online w zakresie energoelektroniki, automatyki, robotyki oraz napędu elektrycznego, adresowanych do osób z przemysłu, pragnących zmienić lub wzbogacić swoje kompetencje zawodowe. Jego efektem będzie serwis internetowy, zawierający materiały dydaktyczne. Zespół z KENER odpowiedzialny jest za kurs energoelektroniki.
Na spotkaniu, oprócz poruszania spraw związanych z projektem, przedstawiciele poszczególnych uczelni wygłosili krótkie prezentacje na temat badań prowadzonych przez ich macierzyste jednostki. Ciekawym punktem wizyty było zwiedzanie laboratoriów wydziału oraz spotkanie z panią przewodnik, która oprowadziła uczestników po uczelni i przedstawiła jej historię. Organizatorzy zadbali też o czas wolny gości, organizując wizytę w lokalnym browarze, połączoną z degustacją kilku gatunków piw, dojrzewających w kadziach. Uczestnicy wyjazdu w czasie wolnym mieli też możliwość zwiedzenia stolicy Estonii – Tallina – m.in. pięknej starówki oraz muzeum morskiego.
Wizyta w Tallinie otworzyła cykl spotkań roboczych w ramach prowadzonego projektu REMAKER. Docelowo przewidziane są spotkania we wszystkich jednostkach zaangażowanych w projekt. Wyjazd przyczynił się też do nawiązania nowych kontaktów międzynarodowych oraz zacieśnienia istniejących.
dr inż. Michał Jeleń