czwartek, 02.05.2024 - tydzień (P)arzysty

W dniu 17.11.2022r., na Wydziale Elektrycznym odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę z Uniwersytetem Yanshan (Chiny). Ze strony gości, w spotkaniu wzięli udział prof. Liu Xueqiang – Prodziekan ds. Instytutu Europejskiego, dr Hu Bingyu – wykładowca i doradca Uniwersytetu oraz Pani Sitong Adler – koordynator współpracy. Politechnikę reprezentowali: dr inż. Marcin Szczygieł – Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju, dr inż. Rafał Setlak – Prodziekan ds. Kształcenia, prof. Cuma Tyszkiewicz, dr inż. Anna Piwowar, Andrzej Kowalik oraz Pani Iwona Gałązka – kierownik Sekcji Języka Angielskiego Studiów Języków Obcych naszej Uczelni.

Spotkanie dotyczyło wymiany doświadczeń w zakresie kształcenia, przebywającej obecnie na Politechnice Śląskiej grupy chińskich studentów oraz perspektyw rozwoju współpracy w innych obszarach dydaktyki i nauki. Po zapoznaniu się z najważniejszymi aspektami kształcenia oraz zwyczajami w obu krajach, odnalezione liczne podobieństwa, które ułatwiają wspólne relacje.

Uniwersytet Yanshan (YSU) jest największym uniwersytetem w prowincji Hebei, w Chinach. Obecnie YSU kształci 38 000 studentów. Zatrudnia 3200 pracowników wydziałów, z czego 2200 to pełnoetatowi nauczyciele, w tym 489 profesorów i 667 profesorów nadzwyczajnych. Prowadzi studia na kierunkach "Projektowanie mechaniczne, produkcja i automatyka", "Elektronika i technologia", "Automatyka", "Inżynieria i technologia chemiczna", "Elektrotechnika i automatyka".

W ubiegłym roku chińska uczelnia utworzyła Europejski Instytut Uniwersytetu Yanshan w Polsce wspólnie z Politechniką Śląską w ramach programu Overseas Education Project, umożliwiając kształcenie studentów na wspólnych studiach zakończonych dyplomem licencjata Uniwersytetu Yanshan oraz dyplomem inżyniera Politechniki Śląskiej.

Uczestnicy spotkania pomiędzy Politechniką Śląską, a Uniwersytetem w Yanshan