poniedziałek, 06.05.2024 - tydzień (N)ieparzysty

Jak co roku, Wydział Elektryczny wziął udział w imprezie popularnonaukowej „Noc Naukowców”, która odbyła się 18 października 2014 roku na Politechnice Śląskiej. Celem imprezy jest promocja i popularyzacja zagadnień naukowych związanych z działalnością badawczą instytucji naukowych, dydaktycznych i kulturalnych.

Na Wydziale zaprezentowano następujące pokazy, laboratoria i doświadczenia:

Instytut Elektroenergetyki i Sterowania Układów

Rażąca siła energii elektrycznej

Przedstawione zostały zagadnienia związane z ochroną przeciwporażeniową i odgromową wynikające z kontaktu z energią elektryczną. Miały one na celu uświadomienie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz wizualizację skutków wyładowań elektrycznych.

(dr inż. Dominik Duda, dr hab. inż. Maksymilian Przygrodzki, dr inż. Tomasz Rusek)

Instytut Metrologii, Elektroniki i Automatyki

Inteligentny budynek, – aby wygodniej, taniej i bezpieczniej mieszkać

W ramach zadania zostały zaprezentowane systemy automatyki obiektowej instalowane w inteligentnych budynkach. W specjalistycznym laboratorium uczestnicy prezentacji mogli zapoznać się z działaniem wybranych systemów mających zastosowanie w obiektach mieszkalnych.

(dr inż. Bogusław Kasperczyk, dr inż. Krzysztof Konopka, dr inż. Andrzej Met)

Instytut Elektrotechniki i Informatyki

Jak roboty widzą nasz świat?

„Jak roboty widzą nasz świat” to blok wykładów, pokazów, warsztatów, gier interaktywnych i zabaw prezentujących roboty edukacyjne LEGO MINDSTORMS NXT 2.0 i LEGO MINDSTORMS EV3. Zaprezentowano między innymi zasadę działania czujników robota, sposób w jaki robot interpretuje sygnały z czujników i jak może na nie reagować oraz roboty mobilne: robota - słonia, który potrafi trąbą przenosić przedmioty i robota - łazika, który dobrze radzi sobie w nierównym terenie. Goście uzyskali możliwość nauki podstaw programowania robotów w graficznym języku NXT-G, a najmłodsi zapoznali się ze światem robotów przez zabawę w kolorowanie i grę komputerową.

(dr inż. Bożena Wieczorek, dr inż. Piotr Zientek, dr inż. Roman Niestrój, dr inż. Tadeusz Białoń, dr inż. Sebastian Berchausen, dr inż. Marcin Fice, mgr inż. Dominik Szuster, Anna Zientek, inż. Adam Błeszyński)

Magnes, drut, bateria - sam zbuduj maszynę elektryczną

W naszym otoczeniu pracują maszyny elektryczne. Pralki, lodówki, komputery, samochody bez maszyn elektrycznych straciłyby swe 'mięśnie'. Czy wszyscy wiedzą jak działają maszyny? W ramach zajęć uczestników zapoznano z zasadami elektromagnetyzmu i teorią maszyn elektrycznych. Goście wcielać się mogli w znakomitych wynalazców, jak: Nikola Tesla czy Doliwo-Dobrowolski i zbudować własną maszynę elektryczną.

(dr inż. Adrian Nocoń, dr hab. Beata Ecler-Nocoń)

Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki

Lewitacja, czyli jak pokonać siłę grawitacji

Zjawisko lewitacji zawsze fascynowało ludzi. Unoszenie się przedmiotów bez kontaktu z podłożem postrzegane jest, jako zjawisko z pogranicza magii. W ramach pokazów i eksperymentów zaprezentowane zostały zjawisko lewitacji magnetycznej oraz lewitacji nadprzewodnikowej (w tym model pociągu Maglev oraz łożyska magnetyczne), a także różne eksperymenty kriogeniczne z wykorzystaniem ciekłego azotu.

(dr inż. Mariusz Stępień)

Nawigacja i sterowanie inteligentnych robotów mobilnych

Omawiane i prezentowane w ramach wydarzenia roboty mobilne – kołowe, kroczące lub latające - są urządzeniami zaprojektowanymi, jako pomoc dydaktyczna oraz jako narzędzie badawcze. Konstrukcje tych robotów, ich sposób poruszania się i reakcje na bodźce pochodzące z otoczenia są inspirowane zachowaniami różnorodnych żywych organizmów. Celem wykładu oraz interaktywnej prezentacji było pokazanie możliwości ruchowych tych maszyn oraz oprogramowania naśladującego inteligencję na tle przykładowych zachowań żywych organizmów.

(dr inż. Maciej Sajkowski, dr inż. Tomasz Stenzel)

Katedra Mechatroniki

Meandry Mechatroniki

W ramach pokazów pracownicy Katedry Mechatroniki zaprezentowali drukarkę i możliwości druku przestrzennego (3D) oraz ciecz magnetyczną, mającą cechy zarówno cieczy, jak i ciała stałego.

(dr inż. Jarosław Domin, dr inż. Zygmunt Pilch, mgr inż. Roman Kroczek)

Muzyczne spotkania z robotami

Podczas warsztatów pracownicy Katedry Mechatroniki odpowiadali na pytania: czy roboty są muzykalne oraz co kryje termowizja? Zagadnienia zostały zilustrowane odpowiednimi pokazami, m.in. koncertem i pokazem robotów specjalistycznych oraz doświadczeniami z użyciem kamery termowizyjnej.

(dr hab. inż. Tomasz Trawiński, dr inż. Marcin Szczygieł, mgr inż. Wojciech Kołton, mgr. inż. Zygmunt Kowalik)

Autorzy zdjęć: Tadeusz Białoń, Krzysztof Maźniewski, Janusz Rzymanek